לתיאום תור החזרים כספיים מרוב קופות החולים וחברות הביטוח

גידולים ביד

גידולים שפירים בידיים מאד נפוצים ומופיעים לכל אורך שנות חיי האדם ואופייניים לגילים השונים. גידולים ממאירים ביד הם מאד נדירים.
הגידולים השכיחים הם גידולים שפירים מסוגים שונים. ההפרעות השכיחות שהם גורמים נעות בין כאב בתנועה או בתגובה להפעלת לחץ או מהווים הפרעה אסתטית. ברובם ניתן לטפל בצורה מיטבית על ידי כריתתם. מיעוטם נוטה לשוב באופן מקומי.

נזכיר פה מספר דוגמאות לגידולים שכיחים ברקמה הרכה וגידולי עצם.

גידולי רקמה רכה

גידול של תאי ענק - GIANT CELL TUMOR

כשמו- כן הוא. מדובר בגידול שבבדיקה מיקרוסקופית מתאפיין בתאים גדולים שהתנהגותם המקומית היא אגרסיבית. בידיים הגידול בד"כ מתאפיין בצמיחה ברקמות הרכות ויכול לעטוף עצבים וגידים ולהתפשט בצורה אגרסיבית מקומית. צורתו מולטילובולרית (גושישית ) צהבהבה קשה. הגידול גורם להופעה בלתי אסתטית וגורם ללחץ מקומי. הטיפול כירורגי ויש להקדים לכרות אותו ב" צעירותו". יש לו נטיה לחזרה מקומית. הגידול יכול להופיע גם בעצם, אך תופעה זו איננה טיפוסית לידיים ויותר נפוצה בגפים התחתונים.

גידולי רקמות עצם

OSTEOID OSTEOMA

נגע גידולי זה הינו תהליך שפיר הבנוי משני רכיבים: הראשון הוא התהליך הגידולי עצמו הקרוי נידוס (Nidus), אשר גודלו איננו עולה בדרך כלל על מילימטרים ספורים ואשר מכיל אוסטאובלסטים – תאים יוצרי עצם בעלי מאפיינים יחודיים והשני הוא עצם תגובתית בהיקפו של הנידוס.
הנגע מופיע בדרך כלל בעשורים השני והשלישי לחיים. כחצי מהמקרים ממוקמים בעצמות הארוכות של הגוף . מה שבולט הוא כאב קבוע באזור הנגע אשר אינו קשור לפעילות גופנית מסוימת ואשר קיים בעיקר בשעות הלילה.

התאים האוסטאובלסטים שבנידון מפרישים באופן ייחודי שני חומרים: Prostaglandin E2 ו–Prostacyclin, הנחשבים כגורמים לתחושת הכאב ואחראים ליצירת העצם בהיקף הנידוס. אספירין ותרופות נוגדות דלקת אחרות בעלות מנגנון פעולה דומה, מעכבים את יצירתם ומקלי כאב.
אוסטאואיד אוסטאומה אינה מסכנת את בריאותו של המטופל אך פוגעת באיכות חייו בשל הכאב העז והממושך. מתן של תרופות נוגדות דלקת מקל על הכאב אך אינו יכול לספק פתרון של קבע כיוון שמתן ממושך של תרופות מסוג זה עלול לגרום לתופעות לוואי ונזקים למערכות גוף שונות.
האבחון בידיים קשה ביותר ומצריך בעיקר אנמזה מדוייקת ותצפית. בדיקות העזר הנהוגות הן תשלובת של מיפוי עצם, CT ו MRI לפעמים גם שילוב 3 השיטות עדיין לא מגלה את הממצא הקטנטן הזה. גילויו הוא חיוני למציאת מקום הניתוח המדויק והסרתו. יש אנשים שמגיעים להתמכרות לסמים עד שהממצא מאותר.
הטיפול האולטימטיבי הוא ניתוח. טיפול בחדירה עם מחט והרס חשמלי מסוכן לרקמות בסביבה ולא נהוג בידיים.

בניסיוני רב השנים איתרתי 4 ממצאים כאלו בעצמות קטנות בידיים, ביניהם בעצם ססמואידית שגודלה כמחצית הס"מ. עד לגילוי הגוש, המתלוננת עברה ניסיונות אבחון מרובים והנגע לא נמצא. לאחר הניתוח שבצעתי הכאב חלף ללא שיור והנערה עברה לטיפול במרכז גמילה מסמים מסוכנים.

אנכורנדרומה

האנכונדרומה הוא נגע שפיר הבנוי מרקמת סחוס בתוך לשד העצם ובידיים מופיע בעיקר בעצמות הארוכות של האצבעות. הגידול נראה בעל לשכות מספר וגדל בהדרגה. הוא יכול לתפוס את כל חלל לשד העצם וכן לגרום לפריצה של הקורטקס (קיר העצם החיצוני) ולשברים. הוא יכול לגרום גם לשבר ופריצה לחלל המפרקי ושכזה הוא מסכן את המפרק. לפעמים מתגלה באופן מקרי או עקב אירוע שבר בעצם בעלת קיר חלש.
ההפרעות- שברים פתולוגיים, הפרעה אסתטית בגלל התנפחות העצם ושינוי צורה, התמוטטות המפרק הטיפול במקרים אלו הוא כריתה כירורגית יסודית והשתלת עצם או תחליף עצם בחלל וקיבוע בגבס עד לריפוי מלא של העצם. לפרקים יש להתאים את עובי הקורטקס לצורה המקורית ולא להשאירו נפוח . מחייב מיומנות וניסיון כירורגי.
במקרים נדירים יתכן שינוי בעל ממאירות נמוכה בגידול.

כיוון שממאירות בידיים הוא תהליך נדיר לא נדון בזה במסגרת פרק זה.