לתיאום תור החזרים כספיים מרוב קופות החולים וחברות הביטוח

מחלות כאב

כשחולה מתלונן " למה כואבת לי היד " הוא מבטא את אחד הסימפטומים הבעייתיים במיוחד ברפואה. חולה אורטופדי סובל בראש וראשונה מכאב.
תלונות על הפרעות בתנועה, על עוותים (קונטרקטורות) או בעיות צורה (אסתטיות) הן משניות בחשיבותן בנוכחות כאב. קשה להתמודד עם כאב וכאשר הוא מציק, החולה לא יכול לתפקד גם כאשר קיים טווח תנועה במפרקים והגידים תקינים. הכאב הוא מעין התראה של הגוף, אך כאשר ההתרעה פועלת ביתר- היא מזיקה.

איזה סוגי כאב אנחנו מכירים ביד?

כאבים הנובעים מפגיעה עצבית

כאב שנובע מפגיעה בעצב עצמו

פציעה לא מלאה של עצב יכולה לגרום לצמיחה פרועה של קצות העצב החופשיים ואלו גורמים לתחושה מוגזמת באזור הצמיחה . המקום יהיה מגורה ביותר, רגיש, מקרין תחושות יתר של זרם, צריבה ותחושות עור לא נעימות המלוות בהפרעה מקומית של זיהוי מגע. כאשר יש פציעה לא מלאה או לחץ על עצב- המערכת האוטונומית העצבית תגורה ויתווספו גם חום מקומי, אודם, זעת יתר ונפיחות. הגידול הפראי של העצב נקרא נאורומה והוא יכול להופיע גם לאחר תיקון עצב קרוע באזור התפירה של חלקי העצב.

טיפול בנאורומה

אולטרא סאונד, עירור חשמלי בטנס, הורדת רגישות על ידי חיכוך רב, תרופות ייחודיות לכאבי עצב, דיקור סיני, חבישות מבדדות (חבישת קובן) מהסביבה, ניתוחים בהם כורתים הנאורומה ועוטפים את קצה העצב בצינור מיוחד מבודד שצמיחת העצב נעשית לתוכו. הקצה הזה נטמן עמוק מתחת לרקמה עמוקה (שריר או שומן) כדי לבודדו מהסביבה העורית השטחית.

כאב גרמי שנגרם משברים

כאב גרמי שנגרם משברים, הוא בד"כ זמני עד לריפוי השבר. ניתן להקל עליו בעזרת קיבוע בגבס או עזרי תמיכה אחרים שיגבילו את תנועת החלקים השבורים ויגבילו את שטפי הדם. כן ניתן להוסיף מתלה מגביה כדי להקטין נפיחות שמוסיפה כאב ומגבילה אפשרות תנועתית. לזה ניתן להוסיף תרופות מדף נגד כאבים.

כאבי שרירים

כאבים מסוג זה נובעים בעיקר מהתכווצות שרירים עקב פעילות יתר, חסר במינרלים, ירידה בתפקוד עצבי על רקע לחץ על עצבים או פציעה ישירה של השריר.
הטיפול הוא על ידי תמיכה, מנוחה, טיפול בבעיה המקורית עצמה ותוספת תרופות נגד כאב.
בחלק מהמקרים – בהם הקריעה נרחבת של השריר יש מקום לבצע תיקון כירורגי שלו.

כאבים הנובעים מדלקת מיכנית של הגידים

הסיבה לכאבים מסוג זה היא שימוש אינטנסיבי ממושך של הגידים או חבלה עזה שגרמה למתיחה חזקה של הגידים באוזר מוצאם או באזור אחיזתם יכולים לגרום לדלקת מכנית של הגיד ואפילו לקרעים קטנים בו. לא תמיד ניתן למצוא את סיבת התופעה הזו.

הדלקת הזו כרוכה בכאב עז בשימוש הגף.
הרחבה בנושא זה בפרק: מחלות של הרקמה הרכה.

קאוזלגיה, CRPS1

מדובר במחלות שמתבססות במערכת העצבים המרכזית בחוט השדרה או במח.
מדובר בכאב עז שיכול להקרין על כל היד, להתבטא בנפיחות ניכרת, אודם, הזעת יתר, הגבלה ניכרת בתנועת כל המפרקים, כאב חריף שלא מאפשר להפעיל כלל את היד. העור מתוח, מבריק ומאבד את הציור הקוי שלו. המחלה יכולה להתפתח בעקבות חבלות זניחות, ניתוח וגם לאחר שברים בעצם הרדיוס.

הטיפול במחלה מורכב מאד ומחייב ניסיון רב וכולל: טיפול פיזיוטרפי וריפוי בעיסוק בתכנית מיוחדת. יש להזהר לא להגביר הכאב. החולה מקבל תוכניות עבודה עצמיות הביתה, מתנסה בטיפולים במראה מיוחדת שמלמדת אותו לתקן את חוסר היכולת שלו לזיהוי היד הדומיננטית, תרופות נאורולוגיות, כפפת לחץ (ג'ובסט) שמשפיעה על המערכת העצבית האוטונומית וגם מפחיתה את הנפיחות, סדי טיפול מיוחדים, דיקור סיני .במקרים קשים לטיפול יש צורך בטיפול באשפוז עם הרדמה קבועה של היד לפרקי זמן ממושכים.

 

הצלחת הטיפול מותנית, במידה רבה, בשיתוף הפעולה ובמוטיבציה של החולה.