לתיאום תור החזרים כספיים מרוב קופות החולים וחברות הביטוח

מחלות מקצוע

מחלת מקצוע מתפתחת כתוצאה מחשיפה ממושכת לתהליכים, חומרים, צורת עבודה של המקצוע של הנפגע. לא מדובר בפציעה או ארוע פתאומי שהוא תוצאה של תאונה, אלא תלוי בהיות הנפגע עובד שנים ארוכות באותו מקצוע ועצם הסביבה או תהליך העבודה הזו גרמו לו לחלות.

לשם הבהרה מספר דוגמאות: עובדים בסביבה של אבק תמידי בחלל מקום העבודה/ חשיפה לסיליקה באופן קבע, עלולים לגרום למחלת ריאות כרונית ואף סרטן ראות.
חשיפה ממושכת לחומרים מסוכנים מסוג חומרים מייננים או רדיואקטיביים או חשיפה ממושכת לקרני רנטגן יכולה לגרום להתפתחות מחלות סרטן בשיעור גבוה בהרבה מאשר באוכלוסיה רגילה.

רקדני בלט וספורטאים שמביאים את גופם עד קצה גבול היכולת גורמים לפגיעות במפרקים ובלאי מוגבר שלהם, לקרעים של רצועות וקרעים של גידים שיכולים להביא להפסקות ממושכות בכושרם לתפקד ואף בצורך בניתוחים מורכבים. השיקום ארוך יותר ודורשני יותר מאשר באוכלוסיה הרגילה.

 

מחלות מקצוע אופייניות לפי קבוצות עבודה:

גם בידיים קיימות מחלות מקצוע שונות שאופייניות לקבוצות עבודה מסוגים מגוונים. הטיפול במחלות מקצוע מצריך ידע, ניסיון והבנה בדרישות המקצוע הייחודיות והבנה בתהליך ההתפתחות הקריירה ודרישות המקצוע של בעלי המקצועות הללו.

 

דוגמאות:
א. מחלות של נגני כלי מוסיקה המתרגלים לאורך שעות ארוכות כל יום- בעיקר באימונים לפני בחינות, רסיטלים או תחרויות.. הרופאים שואפים לצמצם את הטיפול בנגנים לטיפולים שמרניים ,כיוון שניתוחים המשנים את האנטומיה של אברי התנועה יכולותת לפגוע ברמת הנגינה של האמן לצמיתות. טיפולים אלו מחייבים משמעת עצמית קפדנית של האמן וכרוכים לא פעם בהפסקת אימונים ונגינה לפרקי זמן ממושכים, דבר הקשה מאד לאמן ויכול לפגוע בהתפתחות הקריירה שלו. לעומת זאת, שימוש ביד באופן אינטנסיבי בתקופת המחלה עלולה לגזור את דינו של האמן לצמיתות עד כדי כך שיצטרך להחליף את מקצועו.
1. פסנתרנים- אופייניים מחלות גידים שונות באצבעות הידיים ובשרשי הידיים שנגרמו עקב עומס מוגזם על היחידה שריר- גידד וכתוצאה מתפתחת דלקת מכנית של הגידים. דלקות אלו מצטיינות בכאבים בעת הפעלה שלא מאפשרים לנגן ומורידים את רמתת הנגינה.
מחלות נפוצות בפסנתרנים: אצבעות הדק, דלקות מכניות של גידים בשרשי הידיים, מחלת הדקרבן, מרפק טניס, מרפק גולפר (מדיאל אפיקונדיליטיס), (ראה גם בפרק מחלות של הרקמות הרכות).
2. נגני מיתרים- דלקות גידים בשרשי ידיים בגלל הכפיפה המוגזמת הממושכת של שרש היד בנגני ויולה, גיטרה וכינור, דלקות של גידי הידיים והמרפקים בנגני צ'לו או בסון המצריכים הפעלת כח בעת הפריטה.
3. מתופפים – דלקות גידים במרפקים.

ב. ספורטאים – שחקני טניס ופינג פונג סובלים בעיקר מדלקות גידים בשרשי הידיים ובמרפקים.

 

קראו עוד על: