לתיאום תור החזרים כספיים מרוב קופות החולים וחברות הביטוח

מחלק קינבוק

מחלק קינבוק (Avascular necrosis of lunate) – מדובר במחלה בעלת אתיולוגיה לא ברורה הגורמת לשינוי באספקת הדם של עצם הלונטום בשורה המקורבת של עצמות שרש היד הקטנות. שכיחה בקבוצת הגיל 20-40 . הלוקים במחלה מתלוננים על התפתחות כאב ממוקם במרכז שרש היד, קושי בתפקוד ללא ארוע חבלתי ראוי לציון. יש הטוענים שבמקצועות בהם משתמשים שעות רבות במקדחה רוטטת נגרם נזק לאספקת הדם של עצם הלונטום.
המחלה מתאפיינת ב- 4 דרגות החמרה. בשלב הראשון של המחלה לא נראה שינויים בצילום רנטגן. במיפוי עצמות נמצא קליטת יתר ממוקמת.

 

במ.ר.י ניתן לראות בצקת בעצם הלונטוםproffeshion-2-3
בשלבים מתקדמים יותר נפח העצם מתצטמצם, העצם מתפחסת וגם שברים קורים בתוכהproffeshion-2-4

 

ההיסטוריה של המחלה איננה ברורה לגמרי ונוטים לראות במחלה דבר המסתיים מעצמו. יש הטוענים שלאחר שנים הכאבים מפסיקים ונותרת הגבלה מסויימת בתנועה.
קבוצת רופאים זו דוגלת בשיטה של טיפול שמרני בלבד על ידי חבקים והפחתת מעמס.
לעומת זאת קבוצות אחרות טוענות שיש לתת טיפול מוקדם. גילוי מוקדם של המחלה מאפשר טיפול ממושך בשימוש בחבק במשך חודשים עד שהמחלה נעלמת מעצמה. במידה והמחלה מתקדמת יש התומכים במתן טיפול כירורגי לצורך הפסקת התקדמות המחלה.

סוגי הניתוחים הקיימים

א. קיצור של עצם הרדיוס, עליה נתמך שרש היד ברובו. בכך מפחיתים את הלחץ על עצם הלונטום ומעבירים את חלוקת המעמס על שתי העצמות הארוכות- רדיוס ואולנה גם יחד. גישה זו נכונה במקרים בהם הרדיוס ארוך מן האולנה. במקרים בהם האורך של שתי העצמות הארוכות שווה או האולנה ארוכה מהרדיוס – ניתוח זה לא ממלא את יעודו ויש שיטות אחרות כמו:

ב. הבאת אספקת דם לעצם הלונטום מהסביבה על ידי חיבורה אל עצם/עצמות שכנות ובכך לחדש את אספקת הדם . ניתוח זה כרוך בקיבוע בגבס למספר חודשים עד השגת חיבור ולהגבלה של כמחצית מטווח התנועות (Limitted Arthrodesis של שרש היד).

ג. כריתה של השורה המקורבת של עצמות הקטנות בשרש היד, כאשר יש כבר קיצור של עצם הלונטום. ניתוח זה מייצר מעיין מפרק חדש בחלוקת עומס נכונה על שרש היד.
לצורך זה העצם שעתה תשען על הרדיוס תהיה שכנתה של הלונטום בחלקה המרוחק – עצם הקפיטטום. חייבים להתקיים תנאי יסוד לניתוח זה- העדר שינויים ניווניים בשרש היד.

בניתוח זה יש הפחתה מסויימת בכח היד וביציבות שלה ( היד מתחזקת עם השנים ) ויש הפחתה של כ- 40% לפחות מטווח התנועה.

יש ניתוחים שונים נוספים לפתרון הבעיה. ריבוי הניתוחים מעיד על כך שאף אחד מהניתוחים איננו מהווה פתרון אידאלי.