לתיאום תור החזרים כספיים מרוב קופות החולים וחברות הביטוח

מרפק טניס

המושג ״מרפק טניס״ (Lateral Epicondylitis) או בעברית-לועזית ״טניס אלבו״, נקבע בעקבות תלונות רבות של שחקני טניס, אשר בשל עומס רב על חבטת גב היד שלהם נגרמה מתיחת יתר של הגידים המיישרים של שורש היד. גידים אלו מוצאם בחלק הסיבי של השרירים במרפק, באפיקונדיל החיצוני (בליטה בעצם הזרוע בחלקה הסופי במרפק). שרירים אלו הופכים לגידים שמתחברים למפרקי שורש היד והאצבעות ואחראים לפעולת היישור שלהם.
שימוש ומאמץ יתר של שרירים אלו אצל שחקני הטניס ובכלל אצל מי שעושה מאמץ יתר בישור היד, עלול להוביל להתפתחות דלקת מרפק מכנית שמופיעה תחת הכותרת מרפק טניס.

מהי תסמונת מרפק טניס וכיצד היא משפיעה עלינו?

הפתולוגיה של התופעה תסמונת מרפק טניס, או בשמה הלועזי Epicondylitis Lateral – מתבטאת  בהתעבות של רקמת חיבור או קרע חלקי בשרירים המיישרים של שורש כף היד.

כאשר אנו חווים תסמונת מסוג זה, אנו מרגישים כאב חד מקרין במרפק, לעיתים נפיחות ואפילו חוסר נוחות גם במנוחה, מדובר למעשה בתגובה של הרקמה שאינה תקינה במרפק.

מרפק טניס

דלקת במרפק מסוג זה איננה דלקת זיהומית אלא מצב של נפיחות, בצקת ושינוי במרכיביה הנורמלים של תאי הרקמה במקום. הכאב הוא התרעה על השינוי החולני ברקמה. הכאב שיופיע במאמץ יהווה התראה לא לבצע תנועת מאמץ מסוג זה.

עם הזמן, יהפוך הכאב לכרוני ועלול להיות משולב עם הקרנה לאורך גב האמה ואפילו הקרנה עד לכתף. החולה לא יוכל להשתמש ביד ויוציא אותה כמעט מכל פעילות הכרוכה בישור שורש היד ותשבית את יכולת החולה לתפקד.

תסמונת דומה למרפק טניס יש גם בצד הפנימי של המרפק והיא נקראת"מרפק גולף " (Golfer Elbow), ומקור המחלה שם דווקא בשרירים המכופפים של שרש היד והאצבעות.

ראו גם: אפיקונדיליטיס מדיאלית (Medial Epicondylitis).

מהם הגורמים למרפק טניס?

עומס מוגבר על שרש כף היד, תנועות סיבוביות, יישור כף היד, מעמסה על השרירים והמרפק – כל אלה ואחרים יכולים להוביל להופעת תסמונת מרפק טניס. למרות שהתסמונת נקראת 'תסמונת מרפק טניס”, אין בהכרח קשר ישיר בין משחק טניס לתסמונת, וברוב המקרים אנשים שאינם עוסקים בפעילות ספורטיבית לוקים בתסמונות הללו.

דוגמאות רבות לגורמים למרפס טניס:

 • הובלת משאות כבדים בצורה לא נכונה (יכולה לגרום לקרעים חלקיים של השרירים במפרק).
 • משחקי ספורט מסוימים (כדורעף, כדורסל, חתירה, דחיקה והרמת משקלות ועוד).
 • נגינה ממושכת ואימונים לקראת הופעות בפסנתר.
 • שימוש ממושך במקדחות רטט, מברגים ובפטישים כבדים.
 • כתיבה מרובה במקלדת במשך שעות רבות רצופות.

מהם התסמינים של "מרפק טניס" ?

תסמונת מרפק טניס

הופעת התסמונות שכיחה בגילאי 30-60 .

כדי לאבחן את תסמונת הטניס, נשענים על:

 • ההיסטוריה הרפואית של המטופל.
 • מקצועו ועיסוקו.
 • ביצוע בדיקה גופנית ממוקדת.

חשוב לדעת כי מרפק הטניס הוא מצב נפוץ, אך מכיל בתוכו סל של גורמים חולניים פתולוגיים שחלקם יכול להיות נוכח וחלקם לא.

ממה נובעים התסמינים?

 • מתח יתר וממושך של אזור מוצא השרירים המיישרים של שרש היד.
 • מתח יתר של רצועה תומכת של המפרק הרדיו-אולנרי מקורב במרפק (שהוא פחות נפוץ).
 • לחץ על עצב רדיאלי בעומק גב האמה סמוך למרפק.

יש לבדוק את החולה בצורה דקדקנית כדי לאבחן בדיוק את מקור הבעיה.

proffeshion-2-1

במעורבות האפיקונדיל החיצוני – תהיה רגישות חזקה על האפיקונדיל עצמו. בהשתתפות של הרצועה הסובבת את המפרק במרפק – הרגישות תתמקד על צוואר עצם הרדיוס במרפק בעת ביצוע סיבוב של האמה פעמים חוזרות.

במעורבות של עצב הרדיאליס המוטורי – תהיה רגישות ממוקמת חזקה בעת הפעלת לחץ על העצב הגובה כ- 7 ס"מ יותר רחיקנית מהמרפק על גב האמה – מקום בו בעומק האמה מתחת לשריר הסופינטור עובר העצב.

דיון מפורט בלחץ זה על עצב הרדיאליס ניתן למצוא בפרק העוסק בלחץ על עצבים: לחץ על עצב הרדיאליס).

הקרנה לכיוון שרש היד תהיה בעיקר כאשר יש מעורבות של העצב וגם בדלקת של הגידים.

כאב חד יכול להופיע גם בזמן הפקה פסיבית של כפיפה חזקה של שרש היד בגלל הפעלת מתח חזק על השרירים המיישרים.

דרכי טיפול

בשלבים הראשונים של המחלה, בעיקר ב-3 החודשים הראשונים להתפתחותה יש לאפשר  מנוחה לאלמנטים האנטומים הכואבים. בעיקר יש להמנע מהעבודה הגורמת להופעת הכאבים הללו. בד"כ יש צורך במנוחה מוחלטת. רק לאחר תקופה של מנוחה נמליץ למטופל תכנית פעילות שאמורה להקל על הכאב ולסייע להחלמה תוך מתן מנוחה לשרירים.

אמצעי לטיפול במרפק טניס

טיפול תומך חשוב הוא שימוש באולטראסאונד למקום הכואב כדי להביא אספקת דם נמרצת לניקוי התאים הפתולוגים ממקום המחלה. ישנם מקרים בהם יש צורך בהזרקת ׳קורטיזון׳ לאזור הכאב. הזרקת ׳קורטיזון׳ אינה מהווה ריפוי אלא משמת להקלה זמנית בכאבים.

 • טיפול בדיקור סיני: יכול לסייע להפחתת הדלקת ובמקרים מסוימים כאשר התופעה בתחילתה, גם להביא לכלל ריפוי של מרפק טניס. יש כאלו הממליצים גם על טיפול בגלי הלם.
 • יש כאלו הממליצים על שימוש בארטרוסקופיה. בניתוח זה מתבצעת כריתה של רקמות ניווניות וחיבור של גידים בריאים לעצם המרפק.
 • ניתוח פתוח: קיימות מספר שיטות לטיפול בתופעה. הניתוח מתוכנן על פי הגורם המשתתף בתסמונת.
  אם מדובר רק באפיקונדיליטיס – ניתוק של השרירים המיישרים ממוצאם ומתן אפשרות להחלקתם- מורידה את המתח מעל השריר.
  במקרים בהם הרצועה משתתפת במחלה- חיתוך של חלק מהרצועה.
  במקרים בהם העצב מעורב – שחרור הלחץ מעל העצב (פרטים בפרק לחץ על עצבים).

בתקופת השיקום שלאחר הניתוח יש להתאזר בסבלנות עד לריפוי ואיחוי הרקמות. התהליך יכול להמשך זמן רב, ביחוד עם העצב מעורב בתהליך. יש לתת טיפול תומך בפיזיוטרפיה שכוללת מתיחה, חיזוק והפעלה הדרגתית.

*בחלק מן המקרים תהיה הטבה בכאבים אך לא החלמה מלאה ותיתכן גם חולשה של היד.

אבחון וייעוץ במרפאה של ד"ר ליפסקר

אם אתם חשים כאבים בשורש כף היד, כאבים במרפק או כאבים בכתף, ואתם מעוניינים להתייעץ או להגיע לאבחון – אנו מזמינים אתכם להתייעץ עם ד"ר ליפסקר אסתר.

ד"ר ליפסקר בעלת ניסיון ארוך שנים בכירורגיה של היד, ונחשבת מומחית באבחון וטיפול בתסמונת מרפק טניס, וטיפוליה הוכחו כבעלי הצלחה מרובה בשינוי איכות החיים של אלה הסובלים מכאבים עקב תסמונת אלה.