לתיאום תור החזרים כספיים מרוב קופות החולים וחברות הביטוח

גנגליון

ציסטה גנגליונית היא גוש התחום על ידי רקמת סינוביה המצפה מפרקים וגידים. הכיסית הזו מכילה נוזל צמיג מעין ג'ל שקוף צהבהב בהיר. הוא יכול לחרוג מתוך מפרק, יכול להתפתח על גיד ויכול להיות גם בתוך רקמה גרמית. הכיסית הזו שכיחה ביותר בתעלות הגידים המכופפים ובשרש היד.
בד"כ כיסית הגנגליון איננה גורמת נזק חולני, פרט לחוסר נוחות או כאב במקרים מסויימים.

גנגליון בשרש כף היד

הממצא השכיח הוא זה שחורג מתוך אחד ממפרקי עצמות שרש היד הקטנות בגב שרש היד, בעיקר ממפרק סקפו- לונטום, אך גם ממפרקים אחרים.

הגורמים לגנגליון לא לגמרי ברורים .

לדעתי יתכן ומדובר בריפיון של קופסית המפרק מלידה או לאחר חבלה ולכן, בעת מאמץ ,הדופן החלש מתנפח והנוזל המפרקי חורג לתוך הכיסית שמתבלטת מעל פני העור.

מהם הסימפטומים לגנגליון?

פרט להפרעה אסתטית, הגוש יכול גם לא להפריע, לגדול ולסגת ואף להעלם לסרוגין. לעתים הגוש גורם לכאבים בעת תנועה, כמו בכת שכיבות סמיכה, ישור קיצוני של שרש היד.

כאשר ממוקם בתעלות הגידים המכופפים של האצבעות יכול מאד להפריע לכפיפת האצבעות, אך לעתים יגרום רגישות רק בלחץ מקומי על הממצא. בשרש היד, בצד הגבי יכול להגיע לגודל ניכר הגורם להפרעה אסתטית של ממש.
גוש דומה יכול להתפתח בצד הכפי של שרש היד מעל לעורק הרדיאלי של שרש היד.

 

gidulim-1-3 ‏‏gidulim-1-5 - gidulim-1-1 gidulim-1-2
גנגליון בתעלת הגיד
המכופף
גנגליון במפרק הסופי
הארטריטי
גנגליון בצד הכפי של
שרש היד
גנגליון גבי בשרש היד

 

הטיפול בגנגליון

כאשר הכיסית הזו מפריעה לחולה, אפשר להשתמש בחבק לשרש היד בעת מאמצים, כדי להגביל את התנועה ולהקטין אי נוחות או צמיחה של הכיסית. במידה וזה אינו מספק או שקיימת בעיה אסתטית, אפשר לכרות את הגוש.

כאשר יש לכרות גנגליון מפרק סופי באצבע – יש לכרות אותו עם העור ותוכן המפרק בצורה מלאה ולבצע תיקון פלסטי של המקום . המנעות מכריתת העור המצפה את הגנגליון הזה (מוקואיד ציסט) יכול להביא להשנות של הגוש.

 

מראה הגנגליון בניתוח
מראה הגנגליון בניתוח

מה סיכויי וסיכוני הניתוח?

בספרות מצויין שיש אחוז גבוה של חזרה של הפתולוגיה בשרש היד עד 15%-25%. מניסיוני, כאשר מבצעים את הניתוח בהרדמה אזורית (בלוק) ללא מתן הרדמה מקומית המטשטשת את הממצא, אחוז הישנות הגוש נדיר ביותר.

כריתת גנגליון מהצד הכפי של שרש היד כרוך בסיכון בפגיעה בעורק הרדיאלי בשרש היד דבר שיכול לגרום להגבלה באספקת הדם. לפיכך כדאי להגביל כריתה זו רק למקרים בהם ההזנה דרך העורק הנוסף האולנרי מלא וכאשר הסבל בלתי נסבל ומפריע לאיכות החיים.

 

יש מקרים בעלי ממצא באופי היסטולוגי דומה ,שמקורם במפרק נווני (אוסטאוארטריטי) שמתפתח במבוגרים בעיקר בגב המפרק הסופי של האצבעות ראה תמונה לעיל – ממצא זה גורם לכאבים, מתפוצץ מדי פעם ועלול להזדהם  וכן גורם להפרעה מטרידה ואסתטית.

 

הפתרון הסופי לכל צורות הגנגליון הללו הוא כירורגי בלבד, במפרקים הסופיים עדיף לכרות את הממצא עם העור מעליו ולבצע פלסטיקה מקומית כדי להקטין אפשרות חזרת הממצא. בתעלות הגידים הפתרון פשוט יותר וכריתה מלאה, מבטיחה בד"כ, אי הישנות של הגוש.
הניתוח מתבצע באצבעות בהרדמת בלוק בשרש האצבע. כל הניתוחים הללו מתבצעים באשפוז יום וההבראה היא מהירה