לתיאום תור החזרים כספיים מרוב קופות החולים וחברות הביטוח

מומים מולדים

מומים מולדים - כשמם כן הוא: הילד נולד עם מומו. המומים יכולים להיות עקב פגם גנטי עם תכונת הורשה אפשרית לדורות הבאים, יכולים להיות כפגם משפחתי ויכולים לקרות באופן חד פעמי בלידה הספציפית הנוכחית בגלל פגם שקרה בהתפתחות הולד באופן מקרי וחד פעמי. חלקם נוצרים בגלל בעיות בחיי העובר ברחם, כמו סרכות של נוזל השליה שנכרכות סביב האברים ויוצרים הצרויות ותפיחויות סביב אזור הכריכה.

המומים ביד קורים בגלל הפרעות בהתפתחות הגף לאורך או בהתפתחות לרוחב. כך יכולים להיוולד ילדים עם תת התפתחות של חצי אורכי של היד כולה, או בפגמים הרוחביים – תת התפתחות של חלקים שלמים כמו העדר אצבעות, העדר כל כף יד, העדר כף יד וחלק מהאמה או גם עד הכתף – מעין קטיעה.

אלו מומים שהיו שכיחים בתקופת תרופת התאלידומיד שניתנה לנשים הרות.

מומים עם קטיעה של חלק ניכר מהגף – העדר כף יד ומעלה – נפתרים בד"כ על ידי הרכבת תותבת. בפעוטות מתאימים תחילה תותבת " דמי" כיוון שהילד לא יכול ללמוד בעת ינקותו להשתמש בתותבת מסובכת ובגלל גדילתו המתמדת יהיה צורך בהחלפת תותבת לעתים קרובות.

למרות זאת, אין לדחות התקנת תותבת כלשהי כדי "לרשום" במוח של הילד מודעות לתמונת גף שלמה. עם מודעות כזו – מגדילים את הסיכוי שהילד ישתמש בעתיד בתותבת פעילה אמיתית.

במקרים שבהם יש קיצור אצבעות, ניתן לבצע הארכה של האצבע.

הניתוחים הללו מוגבלים באורך שניתן להשיג, הם מורכבים אך משפרים את החזות. לפרקים, הארכה של אצבע מסתיימת בהגבלה בתנועה ועל ההורים לקחת סיבוך צפוי זה בחשבון.

ניתן גם להאריך אמה, או עצם אחת באמה וגם להשתמש בטכניקה הזו ליישור אמה מעוותת.

דוגמאות למומים שכיחים שמגיעים לטיפול

אגודל הדק מלידה TRIGGER FINGER

אגודל הדק מלידה מתאפיין בלכידה של הגיד המכופף הארוך של האגודל בטבעת מעובה בתעלת המכופפים מלידה שהולכת ומוחמרת עם הזמן וגורמת להופעת גולה בצד הכפי של של בסיס האגודל והגבלה בישור המפרק הסופי שלו. לפעמים מופיע גם יישור יתר של המפרק הקודם לו. הטיפול הוא כירורגי באשפוז יום וכרוך בניתוח קטן בהרדמה כללית וכמעט ואיננו כרוך בכאבים. לאחר שבועיים מוסרת החבישה והילד חוזר לתפקוד רגיל.

מדובר במום מאד שכיח בין הילדים.