לתיאום תור החזרים כספיים מרוב קופות החולים וחברות הביטוח

מום סינדקטילי

מדובר במום בו האצבעות מחוברות ביניהן או על ידי רקמות רכות בלבד ואו בתוספת חיבורים בשלד.

הסינדקטיליה מתחלקת לשתי תת קבוצות עיקריות : סינדקטיליה פשוטה (ס.פ) וסינדקטיליה מורכבת (ס.מ).

סינדקטיליה פשוטה

כאשר השלד בד"כ תקין , אך עצמות האצבעות נמצאות בתוך לבוש עורי משותף. לפעמים עם הזמן, בגלל מגבלה בצמיחה אורכית תקינה של השלד הנתון בעור משותף , יכולה אצבע אחת להתכופף יותר מהשנייה ולגרום לסטייה של שכנתה.
החיבור העורי יכול להיות חלקי או מלא.
כאשר החיבור הוא חלקי , הסיכוי להפרעה תפקודית בינקות ובילדות קטן. גם בס.פ בילדות ,הילד מסוגל לתפקד היטב במסגרת מה שנדרש ממנו בגילאים אלו. יש ויכוח על המועד המועדף להפרדת האצבעות . לא רצוי להפריד בין האצבעות לפני גיל 3 שנים. ככל שילד גדול יותר, הסיכוי לפגיעה עצבית או בכלי דם בתוך הקומפלקס קטנה יותר. יש הדוחים את ההפרדה עד גיל 5, כיוון שלאחר הפרדה, עם הצמיחה יש נטייה לעור החדש בין האצבעות ל " היסגר" באופן חלקי והדבר יצריך ניתוח שיפוץ נוסף בעתיד. ככל שדוחים את הניתוח יפחתו מס' ניתוחי התיקון.

עדיף לנתח את הילד ולטפל בשיקומו לפני כניסתו לבית הספר כדי להשוות בצורה בינו לבין התלמידים האחרים.

הפרדה של האצבעות נעשית על ידי תכנית פלסטית שתשמר עודף של עור נורמלי, ככל שניתן, בשתי האצבעות. את החסר הרקמתי שנותר ממלאים בשתל עור שנלקח מהאמה או מהמפשעה ושם נותרת צלקת ישרה שאיננה מהווה פגם אסתטי או תפקודי.

ס' פשוטה מלאהס' פשוטה מלאה
תכנון חתכי הניתוחתכנון חתכי הניתוח
3 חודשים לאחר ניתוח3 חודשים לאחר ניתוח

סינדקטיליה מורכבת

השלד בתוך השקים העוריים יוצר קשרים דמויי עץ בין האצבעות השונות ובכך מסבך את הפתרון הכירורגי.
יש להפריד גם בין חלקי השלד ולייצור אצבעות חד מסרקיות מקבילות עד כמה שניתן.

כתוצאה מההפרדה בין מפרקים משותפים, מתפתחים עיוותים ומפרקים בלתי יציבים שצריך לשקמם.
לא פעם מדובר בניתוחים מאד מסובכים שמצריכים גם ניתוק שרירים או שינוי כיוונם. לא אחת יש צורך במספר ניתוחים . התיקון האסתטי לא מושלם ולעתים המפרקים נותרים נוקשים ולא מתפקדים.
גם הפרדת צפורניים יכולה להוות אתגר כירורגי אסתטי.

תיאור מקרה של טיפול בסינדקטיליה מורכבת:

תמונת רנטגן עם התפצלות וחיבורים בין האצבעותתמונת רנטגן עם התפצלות וחיבורים בין האצבעות
צורה קלינית לאחר ניתוח במוסד רפואי אחר

צורה קלינית לאחר ניתוח  במוסד רפואי אחר
צילום רנטגן לפני ניתוח שני צילום רנטגן לפני ניתוח שני

לאחר הניתוח הראשון עדיין קיים קיצור של רקמות עוריות ושל שרירים בין האצבעות. לפיכך הוחלט לנסות להשיג עודף עור נורמלי ובכך להקטין את השימוש בשתלי עור, שמטבע הדברים מתכווצים ועלולים לקרום לעיוותים.
הוחלט להשתמש בשיטה נדירה שהשתמשו בה ברוסיה. בעזרת מכשיר למתיחה הדרגתית של העור השגנו עודף של עור במרווח הבין אצבעי המיועד לשיקום. ההארכה ההדרגתית היומיומית של העור (בעזרת המכשיר) מבוצעת בבית על ידי ההורים ולאחר מספר שבועות שבהם העור מתייצב מבצעים את ההפרדה. תוך כדי ההפרדה, היה צורך בהעברת שרירים וניתוק שרירים מקוצרים וכן תיקון המפרק הסופי המעוקם של אצבע 3 והעמקת המרווח האחרון בין אצבע 4-5.

הרחבת המרווח בין אצבעות 3-4 בסוף השלב הראשון של הניתוחהרחבת המרווח בין אצבעות 3-4 בסוף השלב הראשון של הניתוח
התמונה היא לאחר 7 חודשים מהניתוחהתמונה היא לאחר 7 חודשים מהניתוח

לאחר הניתוחים יש לשמור על רכות העור ולמנוע צלקות על ידי הרכבת כפפות לחץ אלסטיות יעודיות שמוזמנות לפי מידה ( ג'ובסט), סיליקון לריכוך הצלקת ,שימוש בשמנים לסיכוך, טיפולים פיזיותרפיים וריפוי בעיסוק וסדים. הטיפול הזה יכול להמשך עד כשנה לאחר הניתוח ואחראי לשיפור הצלקות והתפקוד.