לתיאום תור החזרים כספיים מרוב קופות החולים וחברות הביטוח

אפיקונדיליטיס חיצונית

דלקת מיכנית של אזור מוצא הגידים המיישרים באזור האפיקונדיל החיצוני (בליטה גרמית בחלק החיצוני התחתון של עצם הזרוע) = מרפק טניס. גורם לנפיחות ממוקמת ורגישות במקום. הספורטאי מתלונן בעיקר על כאבים בעת חבטה בכדור, במכות גב וביישור המרפק. בניתוח נתן למצוא במקום שינויים דלקתיים ולפעמים קרעים קטנים באזור האפיקונדיל. גם קרינת כאב לכתף איננה נדירה. המחלה יכולה להופיע יחד עם כאב בחלק החיצוני העליון של האמה כסימן ללחץ נוסף על העצב הרדיאלי שעובר במקום.
דבר זה גורם לחולשה של השרירים המיישרים ולכאב בם.

 

 

כאב במרפק בחלקו החיצוניכאב במרפק בחלקו החיצוני
חבק על גבי המסה של השרירים המיישרים להפחתת המתיחה של כח ההתכווצות מאזור המוצא השרירי אל אזור המסה השרירית ובכך להפחית הדלקת במרפק חבק על גבי המסה של השרירים המיישרים להפחתת המתיחה של כח ההתכווצות מאזור המוצא השרירי אל אזור המסה השרירית ובכך להפחית הדלקת במרפק

בספורטאים עדיף לטפל באופן שמרני על ידי חבקים, מנוחה, פיזיוטרפיה, דיקור סיני.
להזרקות השפעה זמנית בלבד המתבטאת בפרקי זמן של הקלה בכאב אך למעשה לא מהוות פתרון. אם התסמונת נמשכת למעלה משנה יהיה צורך בפתרון כירורגי הכרוך בתקופת החלמה ממושכת.

medial epicondylitis (מרפק גולף)

דלקת דומה יש באפיקונדיל הפנימי של המרפק.
אופייני לשחקני גולף, הודפי משקלות, מטפסי הרים מקצועיים וכו'. הטיפול הנדרש הוא בעל עקרונות דומים הנדרשים לאפיקונדיליטיס חיצונית.
בניתוח – מנתקים את אזור המוצא של השרירים מהעצם ומאפשרים לשריר להצמד במקום מרוחק יותר באופו שיש פחות מתח בשריר. יש וריאציות שונות לניתוח מסוג זה.

בעלי מקצוע אחרים

משתמשים כרוניים במקדחות רוטטות: כתוצאה ממיקרו טראומה בלתי פוסקת יכול להגרם נזק לאספקת הדם של עצמות קטנות בשרש היד שלא מצטיינות באספקת דם עשירה.
כמו כן יכולה להגרם בצקת בשרוולים סגורים או תעלות שבהם עוברים גורמים חיוניים במערכת התנועה. בשלב שני תווצר הצטלקות פנימית סביב לאותם גורמים שתגרום לאפקט לחץ כמו למשל: לחץ על עצב המדיאנוס במנהרת שרש היד, או תסמונת לחץ בתעלת הדקרבן שם עוברים גידים האחראיים על הרמת האגודל (ראה פרק מחלות ברקמה הרכה).

מקצועות ספורט או מקצועות אחרים הכרוכים בהרמת משאות כבדים באופן כרוני וממושך יכולים לגרום לקרעים של שרירים וגידים בכתפיים (שרירים של מסובבי הכתף), במרפק – קרע של גיד הביצפס, קרעים במערכת הגידים המיישרת באצבעות, וכמובן דלקות גידים ורצועות ועוד.

הטיפולים הם מגוונים – מטיפולים משקמים בפיזיוטרפיה, שימוש בגלי אולטרא סאונד, לייזר, שימוש בחבקים או בטייפינג מקצועי מונע, דיקור סיני וכמובן מנוחה והורדת פרופיל….

במצבים שטיפול שמרני לא פותר את הבעיה יש צורך בטיפול כירורגי בהתאם לסוג המחלה וסוג המקצוע.